OKUL  ÇOCUKLARININ  BESLENMESİ

 

   Okul çağı olan 6-12 yaş grubundaki çocukların günlük enerji gereksinimi, aktiviteye bağlı olmakla birlikte 1800-2000 kalori arasındadır.Okul çağındaki çocuklarda 9-10 yaşa kadar kilo artışı yılda 2.3--2.7 kg olacak şekildedir.

   Son yıllarda, okul çağı cocuklarının genel sağlıkları konusunda endişeler artmakta ve bu endişelerin odağını dengesiz beslenme ve fiziksel aktivitenin yetersizliği oluşturmaktadır.Çocukluktan itibaren süre gelen kötü beslenme alışkanlıkları ve sedanter yaşam şeklinin, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek kardiovasküler hastalıklar, bazı kanser türleri, diyabet, ve osteoporoz gibi kronik hastalıkların gelişiminde rol oynadığı bilinmektedir.

   Çocukların beslenmesinde amaç, normal sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlamaktır.Yeterli ve dengeli beslenme sayesinde çocukların beklenen büyüme ve gelişmeleri sağlanmakta hastalıklara karşı dirençleri artmaktadır. Doğru beslenme ile okul performansında da artışlar gösterilmiş olup ileri yaşlarda görülen bazı hastalıkların önlenmesinin de çocukluktan itibaren kazanılan beslenme alışkanlıklarına bağlı olduğu belirlenmiştir.

   Okul çocuklarının beslenmesinde, sağlıklı beslenmenin ilkeleri şunlardır:

  Besinlerde çeşitliliğin sağlanması

  Sağlıklı vücut ağırlığının korunması

  Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin sık tüketilmesi

  Yağ ve şekerin sınırlandırılması

  Vitamin ve minerallerin yeterli düzeylerde alınması

  Günlük önerilen besin miktarları:

  Tahıl grubu—6-11 porsiyon

  Sebze—2 porsiyon       Meyve—2-4 porsiyon

  Süt grubu—2 porsiyon

  Et grubu—2-3 porsiyon

  Yağ—30 gr.         Şeker—40 gr.