EK  GIDALARA GEÇİŞ

 

   *Amerikan Pediatri Akademisi 1997 yılında, bebeklerin 6. aylarını bitirene dek, sadece annesütü veya biberon maması ile beslenmelerinin yeterli ve uygun olduğu konusunda görüş bildirdi.

   6.aydan sonra bebeklerin enerji ve besin ihtiyacını karşılamak için ek besinlere başlamak gerekir.Ancak günümüzde daha da yaygınlaşan alerjik hastalıklardan korunmak için ,ek gıdalara erken geçişten kaçınmak gerekir.Çünkü bebekler sindirim sistemi geliştikçe, alerjik tepki vermeden değişik gıdaları sindirmeye başlar.

 

   *Bebeğinizin ek gıdalara hazır olduğunu nasıl anlarsınız? 

---Başını tutma. Kaşıkla beslenme sırasında, bebeğin başını dik tutabilmesi mutlaka gereklidir.

---Diliyle besinleri dışarı atma refleksi kaybolup yerine besinlerin ağız içine alınması şeklindeki yutma refleksi gelişmiş olmalı

---Destekle dik oturabilmeli.İlk günlerde destekli, daha sonra desteksiz, gerekirse mama sandalyesi üzerinde beslenmeli.

---Çiğneme hareketleri yapmalı.Bebeğin ağız ve dili birlikte çalışarak ağzına aldığı gıdayı, geriye doğru götürüp yutabilmali.

---Yeterli ağırlık artışı. Genellikle bebekler doğum kilosunun 2 katına ulaştıklarında ek gıdaya hazır hale gelebilirler.

---İştah artışı. Günde 8-10 kez anne sütü veya formüla mama aldığı halde aç olması

---Sizin yediklerinize ilgi göstermesi.Sizin tabak ve çatalınıza ilgi göstermesi, siz yemeğinizi tabaktan ağzınıza götürürken elini uzatması 

 

   *Hangi ek gıdalara ilk olarak başlanmalı?

Ek gıdaların verilmesi her aşamada çocuk doktoru kontrolünde

olmalıdır.Bebeklerin bu yaşta mide kapasiteleri, dolayısıyla öğünde alınan miktarlar azdır.Az miktarda gıda ile yeterli enerjiye ulaşmak gerekir.Bu nedenle ek gıdalar enerjisi yüksek gıdalardan seçilir.

  
   *İlk ek gıdaları ne şekilde başlamalı?

Başlangıçta ek gıdayı iyice acıkmış bir anında değil de,emzirme ya da formül mama sonrası vermek uygundur.Anne ve bebek için en uygun zaman seçilmeli.Anne sütünün en az olduğu sabah veya öğle zamanı seçilebilir.İlk kez deneyeceğiniz gıdayı  1-2 tatlı kaşığı olarak hazırlayın.Biraz emzirdikten veya formül mama verdikten sonra ek gıdayı çay kaşığı ucu ile veya parmağınızın ucu ile verin.Katı gıdalara geçiş aşamalı olmalı,her defasında tek besin başlanmalı miktarı hergün artırılmalı ve her hafta diyete tek besin ilave edilmelidir.
 

   *Ek gıdaların devamı nasıl uygulanır?

Eklenen her gıda çocuk doktoru kontrolünde olamalıdır.

İlk olarak başlanmış olan pirinçli mama,meyve suyu,püresi,sebze çorbaları,yoğurdun ardından 7.ayda kahvaltıya başlanır. Katı yumurta sarısı günaşırı az miktarda başlayıp artırarak beraberinde beyaz peynir,bebe bisküvisi veya ekmekiçi,az tereyağı anne sütü veya inek sütü ile ezilerek verilir.

Sebze çorbalarına çeşitli sebzelerin yanısıra  kırmızı et eklenmeye başlanır.Izgara köfte ve tavuk da verilebilir.

8.ayda baklagiller,pilav,makarna eklenmeli,  eline kendini beslemesi için verilen muz,salatalık bebe bisküvisi,ekmek  gibi yiyecekler yeni çıkmakta olan  dişlerine de iyi gelir.Yiyecekler mutlaka pütürlü verilmeli,sofra yemekleri de tuz,salça,baharat eklenmemiş olmak şartıyla çatalla ezilerek verilmelidir.Alerjen özelliğinden dolayı balığa 9.ay civarında başlanır.

Etli dolma,tarhana çorbası,etli sebze yemekleri diğer gıdaların yanısıra verilir.

1 yaşına geldiğinde acılı,baharatlı yiyecekler dışında evde hazırlanan yiyeceklerden yiyebilir.

Katı gıdalara başlandıktan sonra beslenmeden sonra 30-60 ml kaynatılmış su verilebilir.

 

   *İlk 1 yıl verilmemesi gereken gıdalar: 

---Yiyeceklere tuz,şeker,baharat eklenmemeli.

---Narenciye,çay,gazoz,soda kola ,şekerli içecekler,hazır meyve suları,katkı maddeleri içeren gıdalar,şekerleme,pasta,çikolata,yağda kızartılmış gıdalar, hazır çorbalar,konserve gıdalar,çiğ yumurta, ,yumurta beyazı,sakatat,kabuklu deniz hayvanları,nitrat içeren şalgam, karalahana, brokoli gibi sebzeler,salam ,sucuk ,sosis gibi şarküteri,boğazına kaçacak leblebi.fındık,patlamış mısır gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır.