ÇOCUKLARDA   İŞTAHSIZLIK

  

  * Anne- baba, çocuğun iştahsızlığından yakınıyorsa, bir sorun olarak ele alınıp, araştırılıp çözüm sağlanmaya çalışılmalıdır.

  * Öncelikle çocuğun büyüme ve gelişmesinin yaşına uygun olup olmadığı incelenmelidir. Daha sonra organik olarak bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Kansızlık, barsak parazitleri, gastro-ösofageal reflü, çinko eksikliği, ateş, kulak infeksiyonu, idrar yolu , solunum yolu infeksiyonu, metabolik hastalıklar gibi durumlar çocuk doktoru tarafından araştırılacaktır. Büyüme aşamalarında, iştahı değişebilir.Fiziksel problem tespit edilmezse psikososyal-davranışsal bozukluk olduğu düşünülebilir.Çocuğun yaşadığı üzüntü, kıskançlık, endişe, aile içi uyumsuzluk gibi negatif duygular yemek yemesini etkiler.

  * Beslenme sorunu olan çocuklarda genellikle uyku sorunu da birlikte görülür.Bazen birinin düzeltilmesi  diğer sorunu da çözebilir.

  * Yeni yürümeye başlayan çocukta bağımsızlık duygusu da başlar, diğer aktivitelerinde giyinme, uyuma, banyoda olduğu gibi yemek yemede de inatlaşma olabilir.Yeni kazanmakta olduğu becerileri geliştirirken meşgul olup yemek yemeye vakit ayırmak istemeyebilir.

   *Ancak çocuk az beslendiği günleri diğer günlerde karşılayarak haftalık yenilen besin miktarlarını dengede tutar, gelişimlerini tamamlayacak kadar gıda tüketirler.

   *Ek gıdaların başlama döneminde anne-bebek arasında sosyal bir ilişki gelişir.Zorlamadan, mola vererek, konuşarak çocuğu beslemeli, kendi kendini beslemesine izin vermeli, yemek saatlerinde neyi nekadar yiyeceğini anne değil, çocuk ayarlamalıdır.Çocuğu doyduktan sonra beslemeye devam etmek, çocuğun gıdayı redetmesine ve beslenme zamanının sıkıntılı geçmesine neden olur.

   *Sorumluluk çocukla anne arasında uygun bir şekilde paylaşılmalıdır.Yemek konusunda anne-çocuk arasında sorun olursa, diğer konularda da sorunlar meydana gelir.